Το Κ.Ε.Α./Α.Μ.Ε.Α., αναμένεται να υλοποιήσει, μετά από την τελική έγκριση ένταξης στο πρόγραμμα ELEVSIS Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης 2023 (ΠΠΕ) την δράση με τίτλο «Συμπεριληπτικές Δράσεις του Κ.Ε.Α./Α.Μ.Ε.Α. στην Τέχνη της Αγγειοπλαστικής στην ευρύτερη κοινότητα της Ελευσίνας».
Το πρόγραμμα «Συμπεριληπτικές Δράσεις του Κ.Ε.Α./Α.Μ.Ε.Α. στην Τέχνη της Αγγειοπλαστικής στην ευρύτερη κοινότητα της Ελευσίνας» , έχει ως κεντρική ιδέα την εμπλοκή ατόμων με αναπηρία και μαθητών σχολείων τυπικής ανάπτυξης μέσω συμπεριληπτικών βιωματικών εργαστηρίων. Η δράση χωρίζεται σε τρείς επιμέρους ενότητες ως εξής:
- Βιωματικά εργαστήρια Αγγειοπλαστικής και Κεραμικής Τέχνης ,
- Δράσεις ευαισθητοποίησης της ευρύτερης κοινότητας,
- Τεχνοτροπίες.
![](/wp-content/uploads/2023/05/statherh-eleusis-ena.jpg)
![](/wp-content/uploads/2023/05/statheri-eleusis-dyo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2023/05/statherh-eleusis-tria.jpg)
![](/wp-content/uploads/2023/05/carusel-eleusis-ena.jpg)
![](/wp-content/uploads/2023/05/carusel-eleusis-dyo.jpg)
![](/wp-content/uploads/2023/05/carusel-eleusis-tria.jpg)
![](/wp-content/uploads/2023/05/carusel-eleusis-tessera.jpg)